Seminar o o topografskom snimanju speleoloških objekata - poziv

Od 14. do 15. prosinca 2019. održat će se seminar o o topografskom snimanju speleoloških objekata u organizaciji Komisije za speleologiju HPS-a i Speleološkog odsjeka HPK „Sveti Mihovil“ iz Šibenika.

Članove speleoloških odsjeka i udruga pozivamo na seminar o topografskom snimanju speleoloških objekata, koji će se održati u Dubravi kod Šibenika, Šibenik u prostorima planinarske kuće ALAT, od 14. do 15. prosinca 2019. godine u organizaciji Komisije za speleologiju HPS-a i Speleološkog odsjeka HPK „Sveti Mihovil“ iz Šibenika. Voditelj seminara je Teo Barišić.

Iz organizacijskih razloga, ispunjenu on – line pristupnicu poslati najkasnije do ponedjeljka, 9.12.2019.

Program seminara je načinjen prema iskustvima održavanja takvih seminara tijekom posljednjih desetak godina i on je namijenjen kako potpunim početnicima tako i speleolozima koji imaju neka znanja i praksu topografskog snimanja. Osnovna je zamisao da iskusniji crtači tijekom seminara pomažu početnicima u savladavanju osnovnih tehnika, a da se diskusijama tijekom predavanja i rada u radionici razmjene iskustva i razjasni složena problematika  izrade i obrade speleološkog nacrta.

Na seminaru mogu sudjelovati članovi svih speleoloških udruga bez obzira na iskustvo, ali s obzirom na samu organizaciju seminara, preporuka je da iz svake udruge dođu iskusniji članovi kako bi stečeno znanje mogli prenijeti dalje u svoje udruge.

Što ponijeti sa sobom?

  • Olovku, gumicu, papir i podlogu - pločicu za crtanje, kutomjer ili sportski kompas
  • 1 pribor za mjerenje (optički kompas, padomjer, distanciometar ili mjerna vrpca) na 5 polaznika
  • Laptop sa instaliranim Compass Project Managerom ili Speleololitima – ako nema,  instalirati će se na seminaru – naravno, ovo bi bilo dobro također jedan na 5 polaznika tečaja, ali ako ne bude radit će se u manjim grupama + koji produžni sa par utičnica i stik za prijenos podataka na laptop koji će biti uz printer

Princip je da svaki polaznik tečaja izrađuje svoj nacrt dok se polaznici izmjenjuju na očitavanju mjernih instrumenata. Printer, projektor i paus papir za radionicu će osigurati organizator. Prije dolaska na seminar bilo bi poželjno pročitati poglavlje Organizacija i dokumentacija speleološkog istraživanja u priručniku Speleologija (izdanje I ili II) kako bi diskusija bila što produktivnija, a time se i trajnije usvojila znanja i crtačke vještine.

Tehnička oprema za kretanje po užetu nije potrebna. Potrebno ponijeti kacigu sa rasvjetom, čvrste cipele ili čizme, radnjak/korduru i rukavice.

Objekt u kome će se održati praktični dio seminara je suh uz poneku lokvu vode.

PROGRAM SEMINARA

Petak, 13.12.2019. – okupljanje sudionika od 20 sati i noćenje (druženje)

Subota, 14.12.2019.  

08.00 - 09.00 sati - Početak seminara – okupljanje i registracija sudionika

09.00 - izlazak vozilima na teren (rudnik boksita kod Drniša) – 40 min vožnje

09.00 - 09.40 sati - kava na Drniškom mostu - termin za okupljanje zakašnjelih sudionika

10.00 – ulazak u rudnik Kalun i terenski rad: Izrada topografskog nacrta dijela rudnika po ekipama, demonstracija topografskog snimanja suvremenim metodama bez upotrebe papira

18.00 - povratak u planinarsku kuću – topli obrok

19.00 – 21.00 predavanje i diskusija (topografsko snimanje) po poglavljima iz udžbenika Speleologija

21.00 – druženje sudionika, muzika...

Nedjelja, 15.12.2019.

8.30 –14.00 – Radionica: Unošenje podataka u compass, printanje poligona, prenošenje poligona, izrada nacrta na paus papiru olovkom, izrada 3d modela u compassu, izvoz podataka u Google Earth, usporedba klasične i suvremene tehnike crtanja

14.00 – ručak (topli obrok) i kraj seminara

Za sva dodatna pitanja obratite se na broj telefona: 098 853 694 (Teo) ili na e-mail: so.sveti.mihovil.sibenik@gmail.com


  08.11.2019, 08:12

  Teo Barišić