Opasno mjesto za branje šparoga u Brakusima kod Drniša

Opasno mjesto za branje šparoga u Brakusima kod Drniša

Potrebno je ogradom zaštiti ulaz 6.kopa kako se ne bi nastavilo sa odlaganjem smeća.

Iako nema baš snijega, puno vode u malo vremena dobar je razlog da se ne ide nekud dalje prema Crnopcu ili Slunju. Već nas dugo mame neki ulazi u Rudnik boksita u koje još nismo ušli. Ovog puta poželjeli smo provjeriti ulaz petog kopa kod zaseoka Brakusi, uz nadu da ćemo uz malo sreće doći do šestog  prepunog smeća i pokušati ga nacrtati odozdo bez prolaska.

I tako Mario oprema naprijed, Anton za njim, pa Zlajo i ja crtamo, i na kraju Antonija pazi na Anu koja je odlučila osvježiti znanje speleoloških vještina dugo nakon škole. Ulazna vertikala je  krušljiva pa se oprezno spuštamo. Voda se obilato cijedi što nas čini pomalo skeptičnim, pa tako nitko nije ponio ni fotoaparat. Dolje u dubini na -90m od ulaza zaključujemo da je prolaz prema većoj dubini zatvoren urušavanjem i da bi se eventualno moglo proći dalje provlačenjem kroz blokove što se čini nepotrebnim rizikom jer je dolje moguće doći s drugog ulaza.

Dalje prema zapadu ulazimo u prostrani horizontalni kanal pun jalovine koju su rudari nasipali iz niskopa nad vrhom kanala. Nakon pedesetak metara ne može se dalje bez tehničkog penjanja po dvadesetak metara dugoj kosini. Mario je ponovo na visini zadatka i spretno se uz obilnu uporabu bušilice i fikseva probija do vrha. Tu je još širi kanal s gomilom blokova otpalih s vrha kanala. Dva su teška više tisuća tona, pa mora da se njihov pad osjetio poput manjeg potresa. Dalje se nazire dnevno svjetlo – početak 70m duge kosine ispunjene građevinskim materijalom i svakojakim smećem, a na vrhu 10 metarska vertikalica i otvor 6.kopa. Iznad najvećih blokova uočavamo vertikalnu šahtu bez svjetla i 29m visoki kamin pod kojim je brdo urušenog materijala.

Dijelimo se u dvije ekipe; Mario, Antonija i Ana će natrag, izvući se jedan po jedan i raspremiti 5.kop, Anton će raspremiti kosinu i sa užetom i bušilicom pokušati se probiti van prema 6.kopu, a Zlajo i ja crtamo za njim. Ako nam ne upali prva ekipa će nam odozgo dobaciti uže. Anton ipak uspijeva u svom naumu i kroz koji sat, u kasni sumrak izlazimo vani.

Već na radnom nacrtu postalo je jasno da je onaj visoki kamin nad blokovima negdje 5-6m ispod površine tla i da se na tom mjestu može vrlo skoro očekivati novo spektakularno urušenje tla.

Nakon par dana, kao pripadnici HGSS-a smo organizirali sastanak s Gradonačelnikom Drniša i pokazali opasno mjesto. S komunalnim redarom smo ponovo obišli teren i sugerirali gdje se treba ograditi barem trakom i pločama upozorenja opasno područje između otvora ventilacije i betoniranog napuštenog okna gdje prijeti novo urušenje.

Od Grada Drniša dobili smo na uvid postojeći nacrt Rudnika boksita iz 1963., u vrijeme kad je bio i zatvoren. Geodetski izrađen nacrt, na kome se nalaze donja 4 horizonta, nam je uvelike pomogao da se korigiraju greške nastale topografskim snimanjem. Usporedbom njega i sadašnjeg stanja može se vidjeti da je zarušen prolaz između smećem ispunjene kosine i donjeg dijela rudnika, te da se oborinska voda kroz smeće i blokove cijedi u jezero s podzemnom vodom.

Za vrijeme eksploatacije rudnika zabilježen je najveći dotok od 15 m3 u minuti. Namjera nam je da se izvrši bakteriološka i kemijska analiza vode u jezeru što će biti moguće kad se razina podzemne vode smanji. Do te razine u rudniku može se doći jedino spuštanjem užetima kroz šahtu kroz koju sad pada pravi slap.

U svakom slučaju potrebno je ogradom zaštiti ulaz 6.kopa kako se ne bi nastavilo sa odlaganjem smeća na ovo za podzemnu vodu vrlo osjetljivo mjesto. 


  28.02.2014, 07:32

  Teo Barišić