Dani hrvatski planinara - Mljet, 27-29. travnja 2012

Dani hrvatski planinara - Mljet, 27-29. travnja 2012

Skupu je nazočilo preko pet stotina planinara iz Hrvatske, te iz susjednih BiH i Slovenije.

Tradicionalni godišnji susret 'Dani planinara Hrvatske' ove godine se održao od 27. – 29. travnja na otoku Mljetu, najzelenijem hrvatskom otoku i  jednom od deset najljepših otoka svijeta.  

Skupu je nazočilo preko pet stotina planinara iz Hrvatske, te iz susjednih BiH i Slovenije. Središnje mjesto događanja bio je kamp 'Mungos', udaljen 10 km od trajektne luke Sobra, u Babinom Polju.

Babino Polje, pitoreskno kameno mjestašce,  nalazi se na sredini otoka i jedno je od najstarijih naselja na otoku. Čine ga tri zaseoka: Zadublje, Srčenovići i Zabrežje. Selo je smješteno podno brda Mali i Veliki Grad, dugo je oko 4 kilometra, a pod njim se proteže plodno Babino Polje po kojem selo i nosi ime. Veliki (Velji) Grad najviši je mljetski vrh sa svojih 514 m visine.

Tijekom susreta, za planinare i goste su organizirane brojne zanimljive planinarske ture po otoku, a ovom prilikom svečano je otvorena i Mljetska planinarska obilaznica. Polazišna točka za sve ture bio je kamp 'Mungos' u Babinom Polju, a tijekom večeri tu se odvijao i zabavni program uz živu glazbu.

Domaćin i organizator trodnevnog susreta bio je PD Mljet iz Goveđara s otoka Mljeta.

Ovogodišnjem planinarskom skupu nazočilo je devet članova HPK Sv. Mihovil Šibenik: Mate, Nada, Joka, Alena, Branka, Tatjana, Vedrana, Zora i Ante, a od brojnih aktivnosti koje su organizirane   izdvajamo one u  kojima smo sudjelovali:

-        uspon na Veliki (Velji) grad, najviši vrh otoka Mljeta (514 m)

-        posjet najpoznatijim pješčanim plažama na krajnjem jugu otoka

-        posjet nacionalnom parku Mljet na sjeverozapadnom dijelu otoka - dva slana jezera - Veliko i Malo jezero i otok Sv. Marije u srcu Velikog jezera s poznatim benediktinskim samostanom iz 12. stoljeća

-        posjet Odisejevoj špilji

Ulazak u Odisejevu  špilju dodatno je začinjen i otvaranjem  ovoljetne sezone kupanja. Četiri planinara HPK Sv. Mihovil preplivalo je špilju od njenog kopnenog do morskog ulaza, dvadeset metara dugačkim prirodnim tunelom  koji špilju odvaja od otvorenog mora.   

Na povratku prema Šibeniku,mihovilci su posjetili Veliki Ston i znamenite stonske zidine građene u 14. stoljeću,  koje se sa svojih 5000 metara dužine, prema urbanoj legendi, nalaze na drugom mjestu po dužini svijetu.

Legenda o Odiseju

Kad se starogrčki junak Odisej vraćao kući nakon dugogodišnjeg pustolovnog lutanja morima, nasukao se na mljetskoj hridi Ogiran koja je za vrijeme visoke plime i jakog južnog vjetra potpuno prekrivena morem. U oluji Odiseju potonu brod,a more ga izbaci na začarani otok Ogigiju, kraljevstvo lijepe nimfe Kalipse. Tu mudri ratnik podliježe čarima neodoljive božice i ljepotama njenog otoka, 'najljepšeg otoka svih mora i oceana'. Na svojem je Čudesnom otoku  Kalipsa, božica ljepote, tišine i mira punih sedam godina držala Odiseja.

Epski opis ljepote podneblja, pitomih morskih uvala, kristalnih pećina i žala mitskog otoka Ogigije iz Homerove Odiseje kao i blizina maslinika i vinograda nadomak mjesta brodoloma, podudara  se s jedinstvenim ljepotama Mljeta, kakvima se ne odlikuje nijedan drugi otok na Sredozemlju.

Za vjerovati nam je stoga, kako je upravo ovdje na Mljetu,  prelijepa kći Atlantova, zaljubivši se, uza se vezala Odiseja želeći ga učiniti vječno mladim i besmrtnim, dok ga nije, po nalogu samog boga Zeusa,  morala osloboditi.


  29.04.2012, 11:54

  Tatjana Bračanov