Aktivnosti članova HPK Sv.Mihovil

Aktivnosti članova HPK Sv.Mihovil

Članovi kluba planiraju i odlazak na ?Dan hrvatskih planinara? koji će se ove godine krajem travnja održati na prelijepom otoku Mljetu.

 

Izgleda da vrijedni i marljivi članovi HPK Sv.Mihovil iz Šibenika nikada ne miruju. I speleolozi, i planinari, i visokogorci, slobodni penjači i članovi kluba koji su pripadnici Hrvatske Gorske službe spašavanja–Stanice Šibenik,  gotovo uvijek nešto rade.

Trenutno je većina aktivnih članova SO-a zauzeto održavanjem 10-te šibenske speleološke škole, kroz koje je u zadnjih deset godina, prošlo gotovo stotinu ljudi. Svi koji su je uspješno završili dobili su naziv speleološkog pripravnika, a troje ljudi koji su proistekli iz šibenske speleo-škole steklo je naziv i značku speleologa. Prva šibenska speleološka škola održana je 2003.godine. Većina speleo-školaraca poslije završene škole više se nikada ne vrate u podzemni svijet, ali kroz spele-školu nauče mnoga znanja i vještine koje im poslije mogu pomoći u životu, i što je najvažnije, dobiju spoznaju o pravoj vrijednosti i bogatstvu naše prirodne baštine koju valja cijeniti i sačuvati.

Neki od polaznika speleoloških-škola sebe potpuno nađu u ovoj aktivnosti, pa se nakon završetka škole nastave intenzivno baviti speleološkim istraživanjima, koja im postanu gotovo smisao i način života. Mnogi od njih ostvare značajne speleološke rezultate, pa napredujući dođu i do naslova speleološkog instruktora. Inače Speleološki odsjek Sv.Mihovila spada među nekoliko najboljih i najaktivnijih speleoloških odsjeka u našoj zemlji. Najznačajniji projekti i postignuća Speleološkog odsjeka HPK Sv.Mihovil su, izrada speleološkog katastra šibensko-kninske županije, kakvog nema nigdje u zemlji, 10 godina konstantnog održavanja speleoloških škola, projekt istraživanja rudnika boksita u Trbounju, koji su najdublji znani rudnici boksita na svijetu, a sigurno je najznačajnije i najpoznatije dostignuće članova SO-a je pronalazak i sedmogodišnje istraživanje ogromne velebitske jame Kita Gaćešina.

Ovu jamu su slučajno pronašli još 2004. godine, i od tada je konstantno istražuju, a još se ne nazire kraj tom ogromnom podzemnom prostoru. Protekle jeseni ova jama dubine od 665 metara, postigla je rekordnu dužinu od preko 22 kilometra, pa je s time pretekla i čuvenu Postojnu jamu u Sloveniji, a ujedno je postala i najduža špilja u Dinarskom gorju, koje se protežu od Slovenije na sjeverozapadu, pa sve do Prokletija u Albaniji na jugoistoku.

Ovogodišnja šibenska škola započela je s radom 06.ožujka, a trajat će do 18.travnja. Školu ove godine pohađa 8 polaznika. Teorijski dio školovanja održava se u prostorijama kluba u Crnici, a praktični dio na atraktivnim destinacijama u prirodi. I ove godine kao i prethodnih dvodnevni vikendi su odrađeni na već uobičajnim lokacijama, na Promini, izvoru rijeke Cetine, kanjonu Bijele rijeke, te u 100 metarskoj jami Jamar u Zagori. Završni vikend škole održat će se 14.i 15.travnja u jami Kita Gaćešina na Crnopcu. Tom prilikom školarci će pristupiti i usmenom ispitu. Kao instruktori, predavači i pratioci školaraca kao i do sada, angažirani su iskusni speleolozi SO HPK Sv.Mihovila iz Šibenika i SO PD Promina iz Drniša, te pripadnici HGSS-Stanice Šibenik. Voditelj ovogodišnje škole je speleološki instruktor Goran Rnjak-Vjetar.

Članica HPK Sv. Mihovil i pripadnica HGSS-Stanice Šibenik, Marica Mihaljević, koja se prošlog ljeta popela na najviši vrh Europe Mt.Blanc 4810m, izvela je nedavno i uspješni zimski uspon na Triglav 2863m, a namjera joj je da se priključi i budućoj hrvatskoj ekspediciji na Himalaje. Marica  je nedavno uspješno položila zahtjevni ispit za planinarskog vodiča, stekla značku pl.vodiča, te postala 4.-ti položeni takav vodič u našoj županiji. Koliko je ispit težak i rigorozan, najbolje govori činjenica da je trebalo proći čitavih 5 godina  da se u našoj županiji pojavi novi licencirani planinarski vodič.

Marica Mihaljević će tijekom svibnja i lipnja voditi treću Opću planinarsku školu u organizaciji HPK Sv.Mihovil. Za upis u ovu školu mogu se prijaviti svi zainteresirani stanovnici naše županije.

Uz mnogobrojne uspone na hrvatske, te uspone na neke inozemne planine i vrhove, vrijedni članovi HPK Sv.Mihovil su u gradskoj knjižnici Juraj Šižgorić prikazali i prezentaciju o aktivnosti kluba u proteklom periodu, postavili foto izložbu, organizirali tribinu o jami Kita Gaćešina, te ujedno imali i promociju 8.broja klupskog časopisa Helop.

U klubu aktivno i vrijedno rade i slobodni penjači od kojih su većina prošli alpinističku školu, koja je protekle jeseni održana u Paklenici.

Članovi kluba planiraju i odlazak na ?Dan hrvatskih planinara? koji će se ove godine krajem travnja održati na prelijepom otoku Mljetu, a za ovo ljeto imaju u planu i sedmodnevnu turneju po vrletima Crne Gore kojom bi obuhvatili  uspon na Bobotov kuk 2523m, najviši vrh Durmitora i dvodnevno splavarenje rijekom Tarom.            

U organizaciji Hrvatske Gorske službe spašavanja – Komisije za potrage, na Martinskoj i u kanalu Sv.Ante krajem ožujka održana je dvodnevna pred-licencna vježba potražnih timova. Točnije, radilo se o vježbi s psima za potražne akcije HGSS-a. Domaćini i suorganizatori ove vježbe bili su pripadnici HGSS-a Stanice Šibenik.  


  11.04.2012, 08:03

  Joso Gracin